Buitenlandse werknemers eisen achterstallig loon bij datacenter Microsoft Middenmeer
Buitenlandse werknemers eisen achterstallig loon op bij het datacenter van Microsoft bij Middenmeer in Gemeente Hollands Kroon.

Er hadden voor het datacenter rond tachtig woedende Roemenen verzameld zo meldt nhnieuws.nl. Ze wachten al twee maanden op hun salaris van een onderaannemer zo vertellen tegen een verslaggever van nhnieuws.nl die ter plekke was en later van het terrein af moest. Zo'n 120 mensen werknemers wachten op een salaris van bij elkaar 1,3 miljoen euro.
Microsoft meldt aan nhnieuws.nl geen partij te zijn in het geschil. Microsoft zou de aannemer te hebben betaald, maar heeft een faillissement van een onderaannemer zorgt voor wanbetalingen bij de groep Roemeense constructiemedewerkers.
Directeur Jack Kranenburg van bedrijventerrein Agriport, waarop het datacenter is gevestigd, zou nog niet op de hoogte zijn van deze situatie aldus nhnieuws.nl.
Achtergrond
In 2014 is Microsoft begonnen met de bouw van een datacenter op Agriport A7, op het bedrijventerrein Agriport A7 zo meldt Gemeente Hollans Kroon: 'De jaren erna heeft Microsoft flink uitgebreid. Acht gebouwen vormen samen één 'campus'. Zo noemt Microsoft haar vestiging op Agriport. De acht gebouwen hebben de namen AMS 5 tot en met AMS 12. De letters AMS staan voor Amsterdam. In 2020 heeft ook Google een datacenter op Agriport in gebruik genomen.
De campus van Microsoft op Agriport is 36 hectare groot. Het datacenter van Google (bijna 4 hectare) staat op de campus van Yondr (24 hectare groot). In totaal is dit 60 hectare: 0,6 km2. Ter vergelijking: Agriport A7 is in totaal 1.000 hectare groot. Hiervan is 750 hectare bestemd voor glastuinbouw.
Na de ingebruikname van de gebouwen is kritiek geuit op de uitstraling van de datacenters en de manier waarop ze in het landschap zijn ingepast. Onder meer in de gemeenteraad van 19 januari 2021. Die kritiek raakt ook Agriport A7 als bedrijventerrein. Daarom heeft de gemeente, samen met Agriport en samen met de datacenters gewerkt aan een plan om tegemoet te komen aan die kritiek. Ook de provincie, Rijkswaterstaat en Mooi Noord-Holland zijn hierbij betrokken. Het resultaat is een gezamenlijk plan om Agriport en de al bestaande datacenters beter in te passen in het landschap. Dit zogenoemde “Streefbeeld” gaat uit van meer groen, een mooiere inrichting van de afzonderlijke bedrijventerreinen en een betere aankleding en inrichting van waterpartijen. En tegelijk ook van samenhang tussen die afzonderlijke terreinen. B&W hebben het Streefbeeld aangeboden aan de gemeenteraad. De betrokken partijen werken dat streefbeeld verder uit. Microsoft heeft daar al schetsen voor gemaakt. Die geven een indruk hoe de datacenters in de toekomst kunnen worden ingepast (afbeeldingen 1, 2 en 3).
De nieuwe gebouwen van Microsoft op Het Venster heten AMS 13 en AMS 14. Ze krijgen een andere uitstraling dan de oudere gebouwen. Ze komen ook verder van de A7 te liggen, en worden omringd door een groenzone. Op Agriport zijn nog enkele kavels gereserveerd voor nieuwe datacenters.'