Witold Kepinski - 17 april 2025

EDPB publiceert guidelines over blockchain

De European Data Protection Board (EDPB) heeft nieuwe guidelines vastgesteld voor het gebruik van blockchaintechnologie. In de guidelines kunnen organisaties zien hoe ze persoonsgegevens goed kunnen beschermen als ze blockchains willen gebruiken.

EDPB publiceert guidelines over blockchain image

De verschillende privacytoezichthouders in Europa, die samenwerken in de EDPB, geven in de guidelines uitleg over hoe blockchains werken, een oordeel over de verschillende manieren om een blockchain te ontwerpen en informatie over de gevolgen van het gebruiken van persoonsgegevens in een blockchain.

De EDPB maakt in de guidelines verschillende punten, waaronder:

  • Privacy by design is erg belangrijk: al vanaf het ontwerp van de technologie moet de maker rekening houden met een zorgvuldige omgang met persoonsgegevens.

  • Organisaties moeten een data protection impact assessment (DPIA) uitvoeren voordat ze persoonsgegevens via blockchaintechnologieën verwerken, wanneer de verwerking waarschijnlijk zal leiden tot een hoog risico voor de rechten en vrijheden van mensen.

  • Organisaties moeten het principe van dataminimalisatie toepassen wanneer ze persoonsgegevens willen verwerken in een blockchain.

  • Het moet mogelijk zijn om gebruik te maken van je privacyrechten als jouw persoonsgegevens in de blockchain zitten. Zoals het recht op inzage en het recht op rectificatie (wijzigen) van je persoonsgegevens. Als dat voor organisaties technisch niet haalbaar is, zoals met het recht op gegevens verwijderen, raadt de EDPB aan om vóór de verwerking te kijken naar andere manieren om gegevens te beschermen, zoals gegevens anonimiseren of door een andere tool te gebruiken in plaats van blockchain.

Deze guidelines zijn nog niet definitief. Iedereen die dat wil, kan tot en met 9 juni 2025 reageren op de guidelines via de website van de EDPB. Na deze consultatie stelt de EDPB de definitieve guidelines vast.

De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is een van de privacytoezichthouders in de EDPB.

DIC Security Day BW tm 1 juli 2025 Verkada BW 10-04 tm 25-04-2025
Jamf Cybersec 2025 2 BW + BN

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!